W środowisku biurowym środowisku, ważny jest wysoki poziom skutecznej komunikacji. Jeśli tak się nie dzieje, istnieje duże prawdopodobieństwo nieporozumień, ewentualnych konfliktów i błędów.
Może Ci się wydawać, że komunikacja to przede wszystkim wypowiadane słowa, ale tak naprawdę chodzi także o to, czego nie mówisz. Czy wiesz, że kiedy z kimś rozmawiasz, a nawet kiedy nie rozmawiasz, Twoje ciało również mówi w Twoim imieniu?
Nazywa się to mową ciała i jest to coś, czego wszyscy powinniśmy być świadomi. o tym, ale także coś, co powinniśmy zrozumieć bardziej szczegółowo.
Co to jest mowa ciała?
Mowa ciała to sposób, w jaki nasze ciało mówi za nas. Może to być brak kontaktu wzrokowego lub zbyt intensywny kontakt wzrokowy. Może to być wiercenie sięco może sygnalizować, że ktoś jest znudzony lub kłamie, albo postawa obronna, np. skrzyżowane ręce.
Mowa ciała może wydawać się niczym, ale kiedy zaczniesz się w nią zagłębiać, możesz w nią i układać w całość prawdę o danej sytuacji, zrozumiesz, że mowa ciała może w istocie pokazywać, co tak naprawdę dzieje się pod powierzchnią.
Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystać mowę ciała dla własnych korzyści.
Właściwy język ciała może pomóc Ci wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie, ale może również pomóc Ci w utrzymaniu dobrych relacji w środowisku biurowym.
Czy kiedykolwiek rozmawiałeś z kimś i słyszysz jego słowa, ale nie jesteś przekonany do tego, co mówi? Może nie spotkałeś tej osoby wcześniej w swoim życiu i nie masz pojęcia o tle tego, co Ci mówi, ale coś wydaje Ci się "nie tak"? Prawdopodobnie dlatego, że język ciała tej osoby nie pasuje do wypowiadanych przez nią słów i w rezultacie jesteś całkowicie zdezorientowany.
Mowa ciała ma ogromną moc, a bycie bardziej świadomym tego, w jaki sposób język ciała przemawia do Ciebie zza biurka i spoza niego, jest niezwykle ważne w środowisku pracy.
Kilka przykładów negatywnej mowy ciała to m.in:
- Szamotanie się, np. układanie włosów, wykręcanie palców, bawienie się rękawem marynarki, drapanie się po twarzy
- Brak kontaktu wzrokowego, patrzenie gdziekolwiek, byle nie na osobę z którą rozmawiasz
- Krzyżowanie rąk przed ciałem. Jest to postawa obronna i może świadczyć o zdenerwowaniu lub kłamstwie.
- krzyżowanie nóg w pozycji siedzącej. Jest to kolejna postawa obronna, która w zasadzie pokazuje to samo, co krzyżowanie rąk
- Sprawianie wrażenia rozproszonego i ewidentne niesłuchanie tego, co mówi druga osoba
- Odwracanie się ciałem od osoby, z którą rozmawiamy lub której słuchamy
Z drugiej strony, kilka pozytywnych cech mowy ciała, które warto przyjąć zwłaszcza przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych, to
- Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z osobą, z którą się komunikujemy
- Kiwanie głową i wydawanie dźwięków zadowolenia podczas słuchania
- Unikanie wiercenia się i utrzymywanie lekkiej i zrelaksowanej postawy ciała
- W pozycji siedzącej należy krzyżować nogi w kostce, a nie w kolanie
- Uśmiechanie się i zachęcanie drugiej osoby do mówienia
- Odwracanie się lekko w stronę osoby, z którą się komunikujemy
Zrozumienie głównych pozytywnych i negatywnych cech mowy ciała może pomóc w łatwiejszym przekazaniu komuś informacji, a także w uniknięciu sytuacji, w której rozmówca źle zrozumie nasze motywy. Warto również nauczyć się odczytywać mowę ciała, gdy siedzimy przy okrągłych biurkach, aby móc naprawdę dotrzeć do sedna sprawy i rozwiązać problem.
Oczywiście, rozumienie mowy ciała przydaje się w życiu osobistym także Może pomóc w zrozumieniu, kiedy ktoś może nas okłamywać lub lekko naginać prawdę.
Zrozumienie, że nasze słowa nie są jedyną metodą komunikacji, jaką dysponujemy, jest niezwykle ważne, jeśli chcemy mieć pewność, że pokazujemy prawdziwego siebie i swoje prawdziwe intencje.