img

Czy przyszłe biuro jest bardziej "zielone"?

Kiedy myślisz o biurze przyszłości, co widzisz?

Czy widzisz roboty i zero ludzi? Czy widzisz technologię, która wysadza z wody to, co mamy teraz?

Dla uspokojenia, obie te wizje są mało prawdopodobne. Podczas gdy technologia będzie się rozwijać i poprawiać, nie sprawi, że ludzie siedzący przy biurkach staną się niepotrzebni! To jedna z rzeczy, za które warto być wdzięcznym w 2020 roku!

Jednak jednym z trendów, który będzie nabierał tempa, jest skupienie się na wpływie współczesnego środowiska biurowego na środowisko naturalne oraz chęć bycia bardziej zrównoważonym i "zielonym".

Skupienie się na środowisku nie ma żadnych minusów i może również zaoszczędzić pieniądze Twojej firmy w dłuższej perspektywie. Na przykład, inwestowanie w energię słoneczną pozwoli Ci zaoszczędzić dużą kwotę na miesięcznym rachunku za energię elektryczną, a nawet możesz sprzedać część wytworzonej energii z powrotem do firm energetycznych. Ponadto, łatwo jest po prostu być bardziej świadomym swojej emisji dwutlenku węgla jako firma, np. unikając pozostawiania urządzeń elektrycznych w stanie gotowości i uważając na to, ile świateł pozostawiasz włączonych lub w jakich pomieszczeniach jest ogrzewanie, które tego nie wymaga.

Bardzo prostym sposobem na rozpoczęcie podróży w kierunku korzyści dla środowiska jest zachęcenie pracowników do bardziej ekologicznego podejścia do pracy i recyklingu w samym biurze. Istnieje wiele sposobów, w jaki można to zrobić, ale biuro pokazane w tym filmie ma kilka ciekawych pomysłów.

Skupienie się na środowisku może również poprawić morale w biurze. Kiedy biuro dba o planetę, pokazuje, że dba również o swoich pracowników. Jest to środowisko pełne troski i dzielenia się! Pracownicy będą mieli poczucie, że robią to, co do nich należy, co w rezultacie podnosi morale. Czasami to nie wielkie podejścia są najlepsze, ale najprostsze zmiany, które mogą zwiększyć morale, a tym samym produktywność.

Nowe talenty, zazwyczaj millenialsi, mają również dużo większe pojęcie o tym, co trzeba zrobić dla środowiska i często szukają firm, które mają świadomość ekologiczną. Jeśli nie skupisz się na byciu bardziej "zielonym", a tym samym zrównoważonym, możesz przegapić kilka naprawdę imponujących talentów w swojej firmie. Oczywiście, zatrzymanie obecnych wysoko wykwalifikowanych pracowników może również stać się trudniejsze, ponieważ coraz więcej osób chce zrobić coś dla zmian klimatycznych i korzyści dla środowiska.

Biuro przyszłości z pewnością będzie miejscem bardziej ekologicznym. Biophilic office design również wydaje się być coraz bardziej powszechny, nawet bardziej niż obecnie. Jest to praktyka polegająca na wykorzystaniu elementów środowiska zewnętrznego i zainstalowaniu ich w biurze. To może być roślin biurowych, funkcje wody, żywe ściany, lub po prostu wystrój, który odzwierciedla klimat natury. Nie tylko jest to bardziej uspokajające miejsce do pracy, z dużo mniejszym stresem, ale również wykazano, że zwiększa produktywność i nastrój też. Nie ma żadnych minusów!

Jeśli chcesz nadążyć za ruchem ekologicznym, usiądź ze swoimi pracownikami i dowiedz się, jak ich zdaniem Twoja firma może stać się bardziej ekologiczna. Weź pod uwagę ich sugestie i sprawdź, które z nich możesz łatwo wdrożyć.

Planeta będzie Ci wdzięczna, a Ty będziesz na bieżąco z przyszłymi zmianami.

Rafał Poniedziałek

Redakcja smolinski-foto.pl

Zobacz również