Gabinet to nie tylko miejsce pracy, ale i wizytówka – dla firmy i właściciela
Z tego względu tak ważne jest, by tego rodzaju pomieszczenie było urządzone nie tylko funkcjonalnie, ale również ze smakiem. Gabinet pełni przecież funkcję reprezentacyjną. Współczesny rynek oferuje nam szeroką gamę mebli oraz akcesoriów, które mogą stworzyć ciekawe i bardzo praktyczne aranżacje. (https://lobos.pl/meble/produkty/meble-gabinetowe/)
Co zrobić, by od nadmiaru przeglądania mebli nie rozbolała nas głowa? Warto jest mieć dobry plan…
Ogólne zasady meblowania gabinetu
Punkt pierwszy planu to… ustalenie priorytetów. W gabinecie, meblami o szczególnym znaczeniu są oczywiście biurko i regał, dlatego planowanie wystroju należy zacząć właśnie od tych mebli. Oczywiście wstępem do wybierania mebli powinno być uświadomienie sobie, gdzie dany mebel powinien stanąć – gdzie mamy okno, drzwi, ile mamy miejsca do dyspozycji itd. Urządzając gabinet warto rozplanować miejsce w pomieszczeniu na kilka stref. Innymi słowy, każda strefa powinna być połączona z czynnością jaką będziemy wykonywali, tzn. możemy ustalić strefę pisania i pracy na komputerze (czyli pracy przy biurku), strefę czytania (w fotelu) czy strefę przyjmowania gości (sofa z ławą). Dzięki takiemu podziałowi łatwiej nam będzie ustalić jakich mebli potrzebujemy i gdzie powinny one stanąć.
Gabinety specjalistów
Należy jednak uświadomić sobie, że uniwersalny gabinet nie jest tym samym co gabinet specjalisty, tzn. artysty-malarza, muzyka czy lekarza. W takich gabinetach oprócz standardowego wyposażenia należy uwzględnić jeszcze specjalistyczny sprzęt – akcesoria do malowania, instrumenty czy sprzęt medyczny. Podczas aranżacji wnętrza warto mieć to na uwadze.
Meble gabinetowe
Mówiąc o meblach gabinetowych, nasza pierwsza myśl to zapewne – biurko.
Powstaje pytanie – jakie biurko?
Stare, antyczne, a może proste i nowoczesne?
To, które z nich wybierzemy zależy od naszej wizji pod tytułem: jak ma wyglądać mój gabinet?
Czy ma być on utrzymany w duchu nowoczesnym, a może ma być stylizowany na lata dwudzieste poprzedniego wieku?
Czy dane biurko powinno być krótkie czy może powinno być bardzo duże, masywne przez co wskazywałoby na centralny punkt gabinetu?
Czy ma mieć szuflady, czy powinno mieć dużo półek?
Wszystko jest kwestią gustu, jednak funkcjonalne biurko powinno mieć trochę miejsca na odpowiednie dokumenty. Czasem ciężko może być nam ciągle sięgać z jakiegoś regału dokumentację czy akcesoria do pracy.
Wracając do stylu… Kiedy wybierzemy styl w jakim urządzimy pomieszczenie, z resztą powinno nam pójść całkiem łatwo. Należy jednak cały czas pamiętać o świętej zasadzie umiaru. Bez względu na to w jakim stylu będziemy urządzać biuro, dobry smak jest zawsze obowiązującą zasadą aranżacji wnętrza.