img

Co powinieneś zrobić, jeśli w Twoim biurze widoczny jest mobbing?

Kiedy słyszymy słowo "mobbing", mamy tendencję do myślenia, że jest on związany tylko ze szkołami i dla młodzieży.

W rzeczywistości jest to dalekie od prawdy.

Mobbing może się zdarzyć w każdej chwili, każdemu, w każdym wieku.

Nie oznacza to jednak, że jest to kiedykolwiek właściwe.

Mobbing nigdy nie jest akceptowalny, nigdy nie jest w porządku i nie powinien się rozwijać.

W miejscu pracy, mobbing może być ogromnym problemem. Może być subtelny, a ponieważ zaangażowani są dorośli, mamy tendencję do myślenia, że to nic więcej niż zwykłe nieporozumienia i może ktoś jest trochę wrażliwy.

To nie jest to, czym jest mobbing w miejscu pracy.

Jeśli czujesz się nękany, zastraszany lub umniejszany przez kogoś, masz pełne prawo to zgłosić i oczekiwać, że zostanie to zbadane i odpowiednio potraktowane. To poważna sprawa i nie powinieneś mieć z nią do czynienia.

Miejsce pracy powinno być bezpieczne. Kiedy siedzisz przy biurku, chcesz czuć się komfortowo, mieć wsparcie i oczywiście być bezpiecznym. Jeśli jesteś zastraszany przez kogoś, nie będziesz czuł żadnej z tych rzeczy. Będziesz czuł się zestresowany, zdenerwowany, pozbawiony wartości własnej, niepewny siebie i będziesz się bał powiedzieć lub zrobić cokolwiek.

To nie jest dobra sytuacja i nie powinna być tolerowana.

Zero tolerancji dla mobbingu w miejscu pracy

Zanim zaczniemy rozmawiać o polityce zerowej tolerancji, zapoznaj się z tą infografiką. Znajdziesz tu zaskakujące informacje na temat kosztów mobbingu w miejscu pracy dla firm.

Source - https://twitter.com/acasorguk/status/666297329708900353

Jak widać, poza ludzkim punktem widzenia, istnieje również koszt, który należy wziąć pod uwagę.

Pomimo tego, jako pracodawca musisz skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu swojego zespołu. Jeśli pozwolisz, aby mobbing trwał, zniszczy to ducha zespołu, morale, obniży wydajność i zwiększy stres. Może się również okazać, że ludzie boją się mówić głośno lub nawet stają po jednej ze stron, co powoduje dalsze tarcia i konflikty w biurze.

Z tego powodu w Twoim miejscu pracy powinna obowiązywać polityka zerowej tolerancji dla mobbingu. Jeżeli pracownik zgłosi przypadek mobbingu, należy niezwłocznie przeprowadzić dochodzenie i ustalić fakty.

Nie jest jednak dobrym pomysłem rzucanie oskarżeń i zakładanie, że to, co się mówi, jest zawsze prawdą. Należy być sprawiedliwym i równym dla obu stron, a to oznacza wysłuchanie każdego pracownika, ale również bardzo jasne, że wszelkie dowody mobbingu będą traktowane szybko i poważnie.

Należy podjąć działania dyscyplinarne przeciwko każdemu pracownikowi, u którego stwierdzono, że znęca się nad innym pracownikiem. Ważne jest, aby ustanowić precedens i pokazać innym pracownikom, że nie będzie to akceptowane. Mimo to, należy upewnić się, że podjęte działania dyscyplinarne są miarowe i sprawiedliwe.

Pracownicy powinni również wiedzieć, kiedy stanąć w obronie kogoś, kto ich zdaniem jest wyalienowany, nękany lub cierpi na jakąkolwiek inną formę mobbingu. Nie musi to być przypadek kradzieży pieniędzy na lunch, o którym tak często słyszy się w programach telewizyjnych dotyczących szkół, może to być wszystko od ciągłego wstrzymywania pochwał, kradzieży pomysłów, rozprzestrzeniania niepotrzebnych plotek, do fizycznego lub emocjonalnego znęcania się. Skala tego, co stanowi mobbing jest ogromna, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żadne z nich nie jest akceptowalne.

Pracownicy powinni czuć się na tyle komfortowo, aby móc sprzeciwić się komuś, kto ich zdaniem traktuje kogoś niepotrzebnie lub niesprawiedliwie. Wzmacniając więzi w zespole, możesz zapewnić, że tak się stanie, ale możesz również zapewnić, że prawdopodobieństwo wystąpienia mobbingu w pierwszej kolejności jest znacznie mniejsze.

Pamiętaj, że zróżnicowane, integracyjne i równe miejsce pracy jest tym, do czego wszyscy powinniśmy dążyć, a także miejscem, w którym każdy pracownik czuje się bezpiecznie i jest wspierany przez cały czas.

Adam Wojtanowski

Redakcja smolinski-foto.pl

Zobacz również