img

Gabinet w stylu skandynawskim? Dlaczego nie?

Styl skandynawski charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, stonowanych barw i brakiem wszelkich zbędnych ozdób i mebli.

W pomieszczeniu inspirowanym tym trendem, znajdziemy proste formy wszystkich elementów, brak zdobnictwa, ale także praktyczne i funkcjonalne meble i akcesoria, które usprawnią pracę. Brak zbędnych bibelotów, nadmiaru mebli, gadżetów i akcesoriów, sprawia, że takie pomieszczenie wydaje się niezwykle lekkie, a taka lekkość pozwala na lepszą koncentracje i swobodny przepływ myśli. Tym samym stajemy się bardziej kreatywni i mamy więcej energii do pracy, zatem wydaje się, że styl skandynawski jest wprost idealny do urządzenia gabinetu.

Od czego jednak zacząć i na co zwrócić szczególna uwagę?

Styl skandynawski 

Miejsce pracy z założenia powinno być przygotowane w taki sposób, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi, a nasze myśli w spokoju i stonowanym otoczeniu będą mogły skupić się na powierzonym zadaniu. Styl skandynawski to minimum kształtów, kolorów i ozdób, ale maksymalny udział światła dziennego w aranżacji oraz użycie wszelkich naturalnych materiałów do budowania charakteru danego miejsca. W takich wnętrzach królują jasne kolory, biel i wszelkie odcienie beżu i szarości, gdzieniegdzie złamane ostrzejszym kolorem dla podkreślenia ciekawego miejsca lub przedmiotu.

Nie ma tu jednak ostrych barw, panoszących się na całej ścianie czy na podłodze, wszystko jest stonowane i elegancko skomponowane z sobą. Meble zazwyczaj wykonane są z naturalnego drewna lub z innych ekologicznych materiałów. Nie ma zazwyczaj plastiku i zbyt dużo metalu, króluje drewno, szkło i naturalna skóra.

Meble skandynawskie

Charakterystyczne jest także to, że wszystkie meble i akcesoria są zaprojektowane ergonomicznie i bardzo praktycznie. Tutaj wszystko ma swoje zastosowanie, nie ma przypadkowości i dlatego wszędzie widać proste formy i kształty. Nie ma fantazyjnego zdobienia i gry kolorów, podstawą jest klasyka i naturalność, co daje razem efekt skromności, ale zarazem wielkiej elegancji.

Stylowe biuro

W gabinecie urządzonym zgodnie ze stylem skandynawskim znajduje się proste biurko, z wieloma szufladami, do tego ergonomiczny fotel. Nie ma dużo dodatków które mogłyby rozproszyć nas w pracy. Tutaj jest tylko to co niezbędne, czyli przybornik z akcesoriami biurowymi, regały, półki, lampa i oświetlenie górne. Wszystko razem w prostej formie, skomponowane w całość skandynawskiej aranżacji. Na oknach rolety, nie ciężkie zasłony i firany, zegar na ścianie, a na półkach segregatory i organizery do pracy. Takie miejsce idealnie nadaje się do pracy dla architektów, inżynierów, czy innych osób zajmujących się naukami ścisłymi.

Rafał Poniedziałek

Redakcja smolinski-foto.pl

Zobacz również