img

5 skutecznych sposobów na pozbycie się rozproszenia uwagi

Rozproszenia uwagi są nieodłącznym elementem nowoczesnego biura otwartego. Podczas gdy niektórzy ludzie są zajęci koncentrowaniem się na raportach i statystykach, inni mogą współpracować i przeprowadzać burzę mózgów nad nowym projektem. Oczywiście w biurze może być też jedna osoba, która po prostu plotkuje i działa wszystkim na nerwy - zawsze jest taka jedna!

Mimo wszystko, nauczenie się, jak unikać rozpraszania uwagi, pozwoli Ci wykonać pracę w ciągu dnia i uniknąć wzrostu poziomu stresu. Nie zawsze jest to łatwe i czasami oznacza wycofanie się z sytuacji i przejście do pracy w cichszym miejscu, ale skupienie się na zadaniu i wiedza, co należy zrobić, czy to przenosząc się na inne meble biurowe, czy po prostu mówiąc komuś, że musisz się skoncentrować, doprowadzi Cię do ukończenia zadania.

Aby pomóc Ci rozwiązać problemy z koncentracją, oto 5 skutecznych sposobów na pozbycie się rozpraszaczy i odhaczenie wszystkiego z listy rzeczy do zrobienia na dany dzień.

Odetnij się na krótko od świata

Odcięcie się od reszty biura jest czasem konieczne. Nie oznacza to, że musisz opuścić biuro, co jest szczególnie przydatne, jeśli musisz korzystać z komputera stacjonarnego lub innego statycznego sprzętu, ale może oznaczać korzystanie z takich rzeczy, jak ekrany biurowe. Stanowią one fizyczną barierę między pracownikiem a innymi osobami, sygnalizując, że jest on skoncentrowany.
Dzięki temu ludzie chętniej zostawią Cię w spokoju na ten krótki czas, a Ty będziesz mógł się lepiej skoncentrować.

Jeśli ekrany nie spełniają swojej roli, można skorzystać z kabin konferencyjnych, aby zapewnić sobie metaforyczną osłonę przed resztą pomieszczenia. Dzięki temu zyskasz prywatność i spokój, który pozwoli Ci wykonać zadanie.

Dyskomfort może być czynnikiem rozpraszającym uwagę

Dyskomfort związany z wyglądem biurka może rozpraszać uwagę. Jak możesz się skupić, jeśli ciągle myślisz o tym, że bolą Cię plecy lub nadgarstki? Może jest Ci za gorąco lub nie czujesz się komfortowo na swoim krześle, a w takim przypadku warto pomyśleć o krześle biurowym z siatki, które pozwala na cyrkulację powietrza wokół Ciebie?

Zapewnienie sobie jak największej wygody pozwoli Ci się łatwiej skupić, bez rozpraszania się.

Określ swój najbardziej produktywny czas

Każdy ma w ciągu dnia taki czas, w którym jest bardziej produktywny niż w innych okresach. Zidentyfikuj swój czas, a będziesz w stanie szybko uporać się z trudnymi zadaniami na swojej liście i uniknąć rozproszenia uwagi spowodowanego brakiem koncentracji z powodu prokrastynacji.
Ponownie, nie wszystkie czynniki rozpraszające uwagę są spowodowane hałasem lub ludźmi - może to być spowodowane Twoim samopoczuciem.

Uprzejmie poinformuj osoby z otoczenia

Jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się koledzy, którzy bez powodu zachowują się szczególnie głośno, całkowicie dopuszczalne jest uprzejme wyjaśnienie, że naprawdę musisz się skoncentrować, i poproszenie ich, aby mówili nieco ciszej. W ten sposób nie zachowujesz się niegrzecznie ani władczo, po prostu wyjaśniasz, że musisz się skupić.

Odejdź od biura

Jeśli wszystko inne zawiedzie, a Twoja koncentracja osiągnie najniższy poziom, możesz pozbyć się czynników rozpraszających, udając się na krótki czas do innego miejsca pracy. Jeśli Twoje biuro jest elastyczne, np. posiada strefy, możesz przenieść się do innej części, aby wykonać swoją pracę. Jeśli w biurze obowiązuje zasada hot desking, można przenieść biurka do cichszego miejsca. Jeśli żadna z tych opcji nie pasuje do Twojego opisu, możesz pracować w sali konferencyjnej, w pomieszczeniu z modułowymi meblami biurowymi lub nawet w domu, jeśli Twój pracodawca Ci na to pozwala.

Te 5 sposobów na rozproszenie uwagi jest łatwe do wykonania i z pewnością pozwoli Ci się skoncentrować o wiele lepiej niż gdybyś próbował pracować w chaosie. Chociaż nie wszystkie z nich są możliwe do zastosowania, np. praca w domu, istnieje wiele opcji, które można wykorzystać, aby naprawdę skupić się na zadaniu.

Piotr Twardowski

Redakcja smolinski-foto.pl

Zobacz również